Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
w Skrbeńsku

Historia

Historia

HISTORIA PARAFII NSPJ W SKRBEŃSKU

Budowę kaplicy w Skrbeńsku rozpoczęto w 1895 roku na terenie ofiarowanym przez rodzinę Szotek. Jej budowniczymi byli Karol i Franciszek Canibołowie. Kaplica była gotowa w 1896 roku, a jej wyposażenie stanowił ołtarz frontowy w stylu gotyckim z obrazem patronalnym Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz dwoma figurami św. Józefa i św. Anny. Po lewej stronie kaplicy znajdowała się figura św. Nepomucena. Młodzież pracująca w Westfalii ufundowała dzwon.

Posadzkę wykonano z czarno-białych płyt cementowych, strop, dach oraz wieżę pokryto blachą cynkową. W dniu 11.07.1899 roku przy kaplicy została erygowana gmina kapliczna. W roku 1932 zakupiono w Czechosłowacji monstrancję, która została przywieziona przez ks. proboszcza Ludwika Sobka na uroczystość odpustową N.S.P.J. Cztery lata później zakupiono fisharmonię. Do 1945 roku msze św. odprawiano jedynie w uroczystość odpustu i w rocznicę poświęcenia kościoła. Skrbeńsko, Gołkowice, Łaziska należały do parafii Godów. W roku 1945 proboszczem parafii godowskiej zostaje ks. Lipiński Fryderyk, a w późniejszym czasie ks. Myśliwiec Izydor - wikarym.
Utworzenie nowej parafii Gołkowice z wiernymi z Gołkowic i Skrbeńska i proboszczem ks. Myśliwcem Izydorem nastąpiło w roku 1957. Po śmierci ks. Izydora Myśliwca proboszczem parafii w Gołkowicach został ks. Franciszek Wadas. Za jego sprawą prowadzony był remont kaplicy w Skrbeńsku - podmurówka i wymiana więźby. Jego następcą na funkcji proboszcza parafii w Gołkowicach był ks. Teofil Lenartowicz.
W kaplicy w Skrbeńsku do I komunii św. przystąpiły dzieci w dniu 20.05.1951 roku, a pierwsza procesja Bożego Ciała odbyła się w 1952 roku.  W roku 1962 pomimo braku parafii powołano w Skrbeńsku Radę Parafialną, którą tworzyli: Ryszard Recklik, Roman Dzierżęga, Edward Caniboł, Józef Burczy, i Henryk Palowski.

 

Rozbudowa i remonty kościoła w Skrbeńsku

W 1970 roku zostały wykonane nowe fundamenty pod rozbudowę kościoła, który miał być o 3 metry dłuższy i o 1,5 metra szerszy. Rok 1973 stał się dla mieszkańców Skrbeńska czasem walki o kościół, a to za sprawą trudności jakie napotkali podczas rozbudowy swojej świątyni. W czerwcu przywieziono na plac przy kaplicy żwir, piasek i wapno, zakupiono cegłę i rozpoczęto prace budowlane. Wzniesiono mury i postawiono szalunek stropowy.
Powyższe prace zostały wykonane bez żadnej dokumentacji, przewidywano bowiem, że zezwolenie i tak nie zostanie wydane. Na teren budowlany przyjechała milicja, prokurator, wojewoda i przewodniczący władz powiatowych. Polecenie władz brzmiało jednoznacznie: wszystko, co zostało wybudowane należy zburzyć, a potem starać się o zezwolenie na budowę. Przez dwa dni nie robiono nic, ale widząc bezskuteczność dalszego oporu, poproszono architekta, który wykonał potrzebną dokumentację. Została ona zatwierdzona przez Powiatową Radę Narodową i rozbudowa ruszyła dalej. W ciągu dwóch tygodni wzniesiono mury, położono dach i postawiono wieżę. Jesienią przywieziono drewno na chór i wykonano schody oraz balustradę.


W 1974 roku w rozbudowanej kaplicy odprawiane były już niedzielne msze święte, a dzięki staraniom księdza proboszcza Teofila Lenartowicza z Gołkowic, w powiększonym kościele została założona radiofonizacja.

Za kadencji Proboszcza Mieczysława Kubisty dokonano wymiany okien, ogrzewania, nagłośnienia kościoła, zmianę zabudowy stropu, urządzono nowy wystrój prezbiterium, zakupiono niezbędne wyposażenie. 

W 2021 roku wykonano remont kościoła obejmujący remont dachu kościelnego i jego ocieplenie oraz remont wnętrza kościoła i malowanie. Zainstalowano  klimatyzator z funkcją grzania w okresie jesienno-zimowym, który z uwagi na awarię w 2022 roku musiał zostać zastąpiony nowym klimatyzatorem. 

W 2021 roku wykonano również remont placu kościelnego i fundamentów kościoła obejmujący: osuszenie i izolowanie fundamentów, wykonanie opaski odwadniającej wokół fundamentów i kanalizacji, oświetlenia zewnętrznego kościoła oraz wymianę starych płyt betonowych na placu kościelnym, na kostkę brukową.

W roku 2022 wykonano zadaszenie nad częścią placu kościelnego, a w 2023 roku zabudowano tutaj jedną ścianę boczną konstrukcją szklano-aluminiową. 

W roku 2023 staraniem Proboszcza Parafia pozyskała pod zadaszenie bezkosztowo ławki z kościoła w Katowicach. 

Do realizacji pozostaje odnowienie elewacji zewnętrznej kościoła.

 

Parafia Skrbeńsko

9 maja 1975 roku pierwszą mszę świętą w kościele w Skrbeńsku odprawił skierowany tu ks. Józef Bartas - pierwszy skrbeński proboszcz.

5 lipca 1981 roku w Skrbeńsku została erygowana parafia, a jej teren wydzielono z parafii w Gołkowicach. DEKRET EREKCYJNY

W 1987 roku mieszkańcy Skrbeńska - Albina i Konstanty Śliwka, zapisem w testamencie przekazali należącą do nich nieruchomość stanowiącą budynek i działkę na własność parafii. Dom po wykonaniu prac remontowych i rozbudowie został przeznaczony na probostwo.

 

W dniu 29 sierpnia 1997 roku proboszcz - ks. Józef Bartas, po 22 latach pracy w skrbeńskiej parafii, przeszedł na emeryturę. Zmarł 17.08.2014 r. w wieku 82 lat (w 57 roku kapłaństwa), a jego pogrzeb odbył się w dniu 21.08.2014 roku w kościele pw. Świętej Marii Magdaleny w Tychach.

 

Jego następcą i Proboszczem w Skrbeńsku został ks. Mieczysław Kubista, który posługę duszpasterską w skrbeńskiej Parafii pełnił przez 25 lat. W dniu 3 czerwca 2022 roku z rąk Metropolity katowickiego ks. Mieczysław Kubista otrzymał dekret zwalniający go z dniem 31 lipca z funkcji proboszcza w związku z osiągnięciem 67 roku życia uprawniającego do emerytury.

W dniu 8 czerwca 2022 roku Metropolita katowicki wręczył dekret Administratora Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusaw Skrbeńsku ks. Mirosławowi Ratajowi, który od sierpnia 2022 roku rozpoczął tutaj posługę duszpasterską. DEKRET NOMINACYJNY

 Od 4.01.2024 roku jest Proboszczem Parafii.

Życie parafialne

Od wielu lat działa przy parafii grupa Dzieci Maryi. Chórek Dzieci Maryi bierze udział w przeglądach artystycznych i odnosi sukcesy.
W parafii działają także inne, zaangażowane grupy takie jak: Grupa Wiecznej Adoracji, Zespół charytatywny i Żywy różaniec.
Są także adepci sztuki aktorskiej, a to za sprawą Kółka Teatralnego, prowadzonego wśród dzieci przez katechetkę.  Zespół ten bierze udział w przeglądach Jasełek i zdobywa tam czołowe miejsca.

Nabożeństwa w kościele często uświetniane są przez występy tutejszego zespołu folklorystycznego Melodia".
W parafii organizowane są wyjazdy pielgrzymkowe, a ich organizacją zajmują się panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich. Jego członkinie urządzają także spotkania opłatkowe.


We wrześniu 2022 ogłoszono w parafii konkurs na wykonanie różańca z dowolnego dostępnego materiału. Adresowany był do uczniów.  Zainteresowanie było bardzo duże, pomysłowość dzieci i rodziców jeszcze większa... Były różańce z kasztanów, orzechów, fasoli, kukurydzy, cukierków, a nawet klocków czy kawy.... Wszystkie różańce umieszczone zostały na wystawie w kościele. Galerię różańców można zobaczyć w zakładce AKTUALNOŚCI / RELACJE FILMOWE.

 

W 2023 i 2024 roku Parafia we współpracy z Wiejskim Ośrodkiem Kultury zorganizowała Skrbeński ORSZAK TRZECH KRÓLI. Relacje z tych wydarzeń można zobaczyć w zakładkach: GALERIA oraz AKTUALNOŚCI / RELACJE FILMOWE 2023 i 2024.

 

W 2023 i 2024 roku odbył się parafialny konkurs kolęd i pastorałek pod tytułem ZŁOTE DZIECIĄTKO. Relacje z tych wydarzenia jest dostępna w zakładce GALERIA oraz AKTUALNOŚCI / RELACJE FILMOWE 2023.

 

26 stycznia 2023 roku w naszej parafii odbyło się NABOŻEŃSTWO EKUMENICZNE w ramach tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna w zakładce AKTUALNOŚCI / RELACJE FILMOWE 2023.

 

W 2023 i 2024 roku odbywały się w Parafii Rekolekcje Wielkopostne. Relacje z nich w zakładkach GALERIA oraz AKTUALNOŚCI / RELACJE FILMOWE

 

Parafia wydaje od 1999 roku cotygodniową gazetkę "Głos Parafii".

Szczególnie ważną w dziejach parafii jest data 6.07.1997r. - data nawiedzenia parafii przez kopię Wizerunku Obrazu Jasnogórskiej Pani.

 

Ze Skrbeńska wywodzą się kapłani - śp. ks. Stanisław Rejmoniak i śp. ks. Marek Czyżycki (Antoni Łaciok), którzy przyjęli święcenia kapłańskie w roku 1955 oraz ks. Piotr Palowski, który święcenia kapłańskie przyjął w roku 1988 i do 2005 roku był proboszczem w Kabwe (Zambia). Pełnił również posługę duszpasterską w Chorwacji, a obecnie jest duszpasterzem na Karaibach.

 

Poniżej, od lewej: Ks. Stanisław Rejmoniak, Ks. Marek Czyżycki (Antoni Łaciok), Ks. Piotr Palowski, Ks. Józef Bartas, Ks. Mieczyslaw Kubista u Ojca Świętego, Ks. Mirosław Rataj

 

SRejmoniak    11f5315d0fdebb3df4e4554339df02f2c2e48cec043731bde51ec3470080778f_big   Ks. Marek Czyżycki (Antoni Łaciok)   Ks. Piotr Palowski i Ks. Józef Bartas    prymicje _ks_Piotra

 

    Ks. Mieczysław Kubista      Ks. Mirosław Rataj 


 

                                                                                                           

 


Wspomnienie śp. ks. Józefa Bartas

pierwszego proboszcza parafii NSPJ w Skrbeńsku
w latach 1975 - 1997

 

Urodził się w 1932 roku w Tychach. Szkołę Podstawową w Tychach ukończył w 1945 roku. Dalszą naukę kontynuował w Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym w Mikołowie, a następnie w Państwowym Gimnazjum Ogólnokształcącym w Pszczynie.  W 1951 roku  zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał 18.11.1956 roku w Krakowie. W dniu 2.12.1956 r. Biskup Koadiutor Herbert Bednorz udzielił mu święceń prezbiteratu w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Duszpasterskie posługiwanie rozpoczął w Bieruniu Starym, a następnie kontynuował je w Niedobczycach, w Wilczy, w Rybniku u św. Antoniego, w Tarnowskich Górach - w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w Murckach, Dąbrówce Małej i w Załężu. Był też kapelanem szpitalnym w Chorzowie. Z dniem 1.05.1975 roku objął funkcję rektora kościoła pw. NSPJ w Skrbeńsku. Po utworzeniu parafii w Skrbeńsku został jej pierwszym proboszczem. W dniu 2.08.1997 roku po 22 latach posługi duszpasterskiej w Skrbeńsku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w swojej rodzinnej parafii w Tychach.
Zmarł 17.08.2014 roku w szpitalu w Tychach. Pogrzeb odbył się w dniu 21.08.2014 roku w Tychach, gdzie został również pochowany na cmentarzu przy kościele św. Marii Magdaleny.

 

________________________________

 

GALERIA FOTOGRAFII

 

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest InnyWymiarStron, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.